klrwp@klrwp.pl | 22 831 35 86
Kontakt KLRwP

Strona główna / Aktualności / Bieżące / Sprawozdanie z posiedzenia ...

Sprawozdanie z posiedzenia Zespołu d/s zmian w POZ

2021-09-29
opublikowany w kategorii Bieżące

SPRAWOZDANIE

 

W dniu dzisiejszym (29 września 2021 r.) uczestniczyłem zdalnie w posiedzeniu Zespołu do spraw zmian w podstawowej opiece zdrowotnej . Spotkaniu przewodniczyła dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas – Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej.

 

Dyskusja, podobnie jak na poprzednim zebraniu, dotyczyła wdrożenia opieki koordynowanej w POZ.

Przedstawiciele urzędów centralnych zaproponowali zwiększenie stawki kapitacyjnej o 0,49 zł na zadania koordynacyjne. Środowisko związane z medycyną rodzinną  poddawało tę propozycję zdecydowanej krytyce. Wyrażano poglądy oceniające ją jako niewystarczającą i zbyt niską finansowo. Wynika to przede wszystkim z konieczności zatrudnienia dodatkowych osób, gdyż obecne obciążenia w POZ są wysokie i nie ma możliwości wykonania ich przy wykorzystaniu obecnych zasobów kadrowych. Proponowane przez NFZ rozwiązania mogą nie dodać nowej wartości do sprawowanej opieki. Istnieje wręcz ryzyko spadku entuzjazmu i zaangażowania w koordynację opieki.

 Rozważano także rozwiązanie, aby w 2022r, w ramach stawki na zarządzanie chorobą wprowadzić także środki na koordynację.

Na zakończenie spotkania zaplanowano dalsze prace nad zagadnieniem zarządzania chorobą, w pierwszym rzędzie w odniesieniu do nadciśnienia tętniczego. Dalsze etapy będą dotyczyły  innych chorób ważnych ze społecznego punktu widzenia. Omówiono kwestie zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej i możliwość  wprowadzenia w niej poprawek korzystnych dla opieki podstawowej. 

 

Opracował: dr hab. med. Tomasz Tomasik, Prof. UJ

 

Brak komentarzy.

Zaloguj się, aby zostawić komentarz.